| anonimyyyyyyyy a întrebat:

La evaluarea nationala am fost pusa sa scriu:O fraza alcatuita din doua propozitii in care sa existe o prop. sub. predicativa, introdusa prin adverbul relativ "cum".
am scris: Eu invat cum sa ma comport.
Am scris corect? happy
Scuzati categoria happy

Răspuns Câştigător
| lolylolypops a răspuns:

Nu e corecta,draga mea! Daca cerea ca propozitia sa fie predicativa trebuia sa aiba element regent verb copulativ, cum ar fi : Problema este cum merg sau El a devenit cum a vrut sau Ea a ajuns cum a putut! In propozitia ta nu exista verb copulativ, adica verbul :"a invata" nu este unul copulativ, este tranzitiv, deci, nu, nu este corect!

2 răspunsuri:
| Thebestkiller a răspuns:

Nu este bine pentru ca raspunde la intrebarea cum invat?
tu ai facut o circumstaniala de mod.
Uite o PR: Dilema este cum joc fotbal.
Cum este dilema? Cum joc fotbal

Intelegi?

| Ellie01 a răspuns:

Eu invat.Ce invat? Cum sa ma comport. Este subordonata completiva directa.
Eu am scris asta la examen: Intrebarea este cum vom scrie in test.