| Stefan4235 a întrebat:

La evaluarea nationala contestatiile sunt cu moderare?
Pentru cei ce nu stiu, moderare inseamna ca dupa ce depui contestatia, sa te duci la corector si sa ii spui unde crezi tu ca trebuia sa iti dea punctaj mai mare, iar daca corectorul este sigur ca nu ti se va acorda niciun punct in plus sa renunti la contestatie, iar in caz contrar sa iti mentii contestatia.
Contestatiile fara moderare sunt cele care le depui si dupa aia doar astepti rezultatele, chiar daca punctajul final va fi mai mic sau mai mare decat cel initial.
Maine se afiseaza rezultatele initiale si se depun contestatii, deci pentru cei care sunt mai informati sau pentru cei care au dat mai inainte evaluarea, stiti cumva daca se vor face contestatii cu moderare sau nu?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O contestație se poate face când elevul e convins de corectitudinea lucrării sale și contestă nota obținută, considerând-o incorectă.
Comisia formată din doi profesori corectori + președintele comisiei (inspectorul de specialitate sau un profesor desemnat de către inspector) poate micșora, respectiv, mări nota finală.
NU! Nu există contestații cu... moderare!

1 răspuns:
| VladuClaudia a răspuns:

Contestatiile se fac fara moderare.big grin