| Tudor123123 a întrebat:

La evaluarea nationala, la matematica, daca doi termeni se reduc gen este 20:7-20:7+4 si acel 20:7 se redece cu celalalt, si tai cu o linie pe diagonala, nu cu linia orizontala se pune ca si semn distinctiv?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vrei sa reduci termenii trebuie sa tai cu o linie pe diagonala. Ăsta nu este considerat a fi un semn sau ceva.

2 răspunsuri:
| Alexa1234a a răspuns:

Ascultă-mă.
Dacă tai se consideră semn.
Trebuie să scrii direct răspunsul (o să vadă corectorul că acolo se reduce).

Pe noi așa ne-au învătat profesorii

| Ecaterinuta335 a răspuns:

Trebuie neapărat să tai termenii cu linie diagonala. Dacă tai cu linie orizontala o sa para ca ai gresit si ai tăiat. Bafta la examene.