| Gabriello02 a întrebat:

La examen, acolo unde trebuia sa dau o enumeratie am scris "bezna si gheata" e bine sau nu?
La exercitiul 4 de la subiectul 2 am scris doar atribut substantival, era necesar sa specific ca era genitival. Funda,

10 răspunsuri:
| Anda1197 a răspuns:

Nu era neaparat nevoie, nu-ti scade. Si enumeratia e bunawinking

| Anddreee a răspuns:

"bezna si gheata" nu e bun. ca sa fie enumeratie trebuie sa fie minim 3 cuvinte ( grupuri de cuvinte ) si da trebuia specificat si genitival pentru ca este atribut substantival si in Ac. :-s

| PlasticMoon a răspuns:

Crezi ca raspunsul corect este B =predicativa si vrei o schimbare? semneaza petitaaaa! http://www.petitieonline.com/forum/34394/start/400

| Gabriello02 explică (pentru PlasticMoon):

De fapt raspunul corect era sbectiva.

| PlasticMoon a răspuns (pentru Gabriello02):

Ba nu phbbbbt

| Gabriello02 explică (pentru PlasticMoon):

Ba da.

| ElenaABC a răspuns:

Trebuia sa specifici si ca e genitival, si da, e bine enumeratia scrisa de tine.

| dimi2011 a răspuns:

Vreti o schimbare in legatura cu raspunsul la exercitiul 3? semnati petitiaa : http://www.petitieonline.com/forum/34394/start/400

| haroldstyles a răspuns:

Buna! Sunt in aceeasi situatie. Imi poti spune daca ti-a scazut?