| RaduMarsin a întrebat:

La examen in clasa a 8-a se pot scrie literele mari si de tipar? Sau trebuie neaparat de mana?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Da, poti scrie cu litere mari de tipar (asta daca te referi la prima litera de la inceputul propozitiei). Eu, sincer as fiu, nici nu mai stiu sa scriu corect toate majusculele de mana, foloseste litere de tipar, te asigur ca nu vei pati nimic.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Adica continutul lucrarii? litere de mana. Mari de tipar doar cand completezi informatiile personale: nume, prenume, scoala, etc.

| RaduMarsin explică (pentru Adry05):

Prima litera dintr-o propozitie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu litere mari scrii la examen doar în doua cazuri:
1. Numele, prenumele, școala, știi tu acolo în pătratul acela de sus.
2. Dacă dai un citat din text și acolo e scris cu litera mare, atunci scrii și tu asa

Răspuns utilizator avertizat
| Inutarh a răspuns:

Trebuie de mâna, de tipar înseamnă "AȘA" ceea ce nu e corect, trebuie sa scrii așa "E vara. Afara ploua " etc laughing

| RaduMarsin explică (pentru Inutarh):

Probabil ca nu s-a inteles la ce m-am referit. M-am referit doar la prima litera dintr-o propozitie, nu la tot cuvantul.

| Quatae12 a răspuns:

Doar litere mari de tipar.

| Quatae12 a răspuns:

Doar litere mari de tipar.
La nume...

| Quatae12 a răspuns:

Ori de mână ori de tipar ( nu sunt sigur la a doua)

| Iooooaaaanaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna,
Cel mai bine este sa intrebi un supraveghetor, in sala de examen. Asa este cel mai sigur!
Multa bafta!

| Nătărău a răspuns (pentru Iooooaaaanaaaaaaaaaa):

Și totuși depinde cine "corectează" lucrarea._._. Eu zic să scrii cum ai scris și pînă acum.

| RI1208 a răspuns:

Daca scrii cu litere de tipar risti sa se anuleze lucrarea.