| Baiattt a întrebat:

La facultate se plateste in fiecare an? De exemplu anul asta ma inscriu la facultate platesc 25 de milioane sau cat e si anul viitor pentru anul 2 din nou inca 25 de milioane si tot asa? Sau pentru urmatorii ani nu se mai platesc?

Cateva lamuriri va rog.

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da,se plateste in fiecarea an taxa stabilita de rectorat.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista doua posibilitati:
1. facultatea particulara (privata) - acolo platesti taxa in fiecare an, adica cele 25 de milioane;
2. facultatea de stat - acolo exista locuri la buget si locuri la taxa. de exemplu, exista 50 de locuri bugetate si 150 cu taxa. Primii 50 de studenti (pe baza notei de admitere) nu platesc taxa, restul o platesc. In anul 2, nu vor plati cei care au avut primele 50 de medii (cele mai mari) in anul 1, si tot asa. Deci depinde doar de tine sa nu platesti.

| PrecioussGirl a răspuns:

Depinde la ce facultate esti.
la privat da platesti in fiecare an.
la stat poti fi ori la taxa ori la buget, depinde de media ta din anul respectiv.

| DimLight a răspuns:

De fapt taxa se plateste pe semestru, in general e aprox 30mil pe an deci platesti 15 pe primul semestru si 15 pe al doilea si tot asa in fiecare an doar daca esti tot la taxa altfel ai sansa sa treci la buget din semestrul 2 (dar nu chiar la toate facultatile) iar ce zici tu e posibil sa fie taxa pe semestru depinde de facultate, succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La facultatile private platesti in fiecare an

la cele de stat platesti doar in anii in care esti la taxa