| Anduta12345 a întrebat:

La liceu, ce profil ar trebui sa aleaga cineva care vrea sa devina medic?

4 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Stiinte ale naturii sau Matematica-informatica pentru ca se face mai multa Fizica, Chimie, Biologie materii importante la admitere.

| Sadop a răspuns:

Stiinte ale naturii.
Deoarece se bazeaza pe chimie si biologie, materii esentiale pentru o viitoare cariera in medicina.
Insa poti urma orice alt profil cu conditia sa inveti ce iti trebuie pentru admitere in particular.
Cunosc persoane care au fost in liceu pe filologie si au dat la medicina, deci nu e o regula.
Chiar daca absolvi profilul stiinte ale naturii tot va trebui sa te mai pregatesti in plus pentru admitere!
Bafta!

| Enki a răspuns:

Stiintele naturii

| andreea7214 a răspuns:

Ar fi ideal stiinte ale naturii, eu sunt la profilul asta, se axeaza pe biologie si chimie, ce-ti trebuie pentru medicina. Urmatoarea optiune e mate-info daca nu se poate la stiine ale naturii.