| DavidAndrei28 a întrebat:

La limba romana la bac ce lecturi trebuie sa citesti? Cate sunt la numar? Sunt pe profil comert, tehnician in activitati de comert.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia manualele de la 9-12 la mânuță și citește cuprinsul (e o lectură rapidă)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Uite aici lecturile de care ai nevoie:
https://liceunet.ro/bacalaureat/romana/programa

Insa, cum au spus si ceilalti, cel mai bine ar trebui sa vorbesti cu profesorii tai, ei ar trebui sa stie mult mai bine.
Daca intrebi asta pentru a te apuca de invatat, incepe prima data cu romanele sau proza.

| ancaval a răspuns:

Profesorul nu v-a dat lista cu temele pentru bac? Păi întreabă-l tu.

| Teo0011 a răspuns:

Eu am luat bacul anul asta si tot la comert am fost. daca ai eseele, nu trebuie sa te stresezi sa mai citesti operele(eu totusi am citit cateva, sunt vechi si cu limbaj destul de arhaic, insa treubie sa recunosc ca Enigma Otiliei chiar mi-a placut).

| Teo0011 a răspuns:

Trebuie sa ai eseele la urmatoarele:Harap Alb,Ion,Enigma Otiliei,Morometii,O scrisoare pierduta,Luceafarul,Eu nu strivesc corola de minuni a lumii,Testament, Ultima noapte de dragost, intaia noapte de razboi; Moara cu noroc, Baltagul, Plumb,