| UrsuAlb a întrebat:

La matematica la oral am notele:9, 9,8,10 si in teza 10. Ce medie imi iese la finalul semestrului?

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Acum depinde de profesor pentru că notele iasă fix 9 iar media este 9, 5.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa ai media 9.
Cum se calculeaza: suma notelor (9+9+8+10)=36; 36:4=9; 9x3=27; 27+10=37; 37:4=9,25. Fiind sub 9, 50 se rotunjeste in jos la 9.

| pwp a răspuns:

9,25.Sorrry sad

| CautNume a răspuns:

| michelia a răspuns:

9 clar.

| michelia a răspuns:

Repet, media este 9. Unii ti-au calculat-o ca pe vremuri. Cred ca stii formula (3 x media oral + teza)/ 4.
Deci este (27 + 10)/4 = 9, 25
Se rotunjeste la 9.

| michelia a răspuns:

E bine ca iti faci vise, dar media tot 9 o s-o ai happy

| Smile2BHappy a răspuns:

Iti iese 9.25 (norocoas-o)... daca te ajuta, data viitoare fa media aritmetica a notelor (fara teza), inmulteste cu 3, aduna teza, imparte la 4.
P.S.: media aritmetica=suma notelor impatit la cate sunt.

| anonim333 a răspuns:

Media este 9.50 sau 9.Bafta!happy

| Liana12 a răspuns:

9,25 => 9. :*

| byby965 a răspuns:

9...