| ionutz4mai a întrebat:

Ce medie imi iese la mate daca am in oral 9, 9, 9,8,10 si in 10 in teza?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

9,16

| FyTzE a răspuns:

Media iti iese 9! funda?

| RazerAbyssus a răspuns:

Nu meriti note asa mari daca nu stii sa iti calculezi media.

| GhostKnight a răspuns (pentru RazerAbyssus):

Daca ia-i fi zis formula era clar ca stie sa calculeze...:l

| Valy93 a răspuns:

Habar nu ai sa-ti calculezi media? Nu te supara dar e rusinos! calculezi 9+9+9+8+10+10 si le imparti la nr. de note. Adica la 6. Si iese 55 / 6 si iese 9.16. Are dreptate RazerAbyssus. Nu meriti notele astea daca nu stii sa-ti calculezi media.

| Sharp a răspuns (pentru Valy93):

Cum dracu' faceti voie media ca nu va inteleg, ati invatat sa calculati media cu tot cu teza? si sa impartiti la toate numerele?

| Valy93 a răspuns (pentru Sharp):

Da omule. Asa am invatat sa le calculez. Si da. + teza. Si profesorul de clasa, si profesoara de meditatie mi-a spus sa le calculez la fel. Nu stiu cum le calzulezi tu, dar eu asa am invatat de la scoala.

| Seraph_3236 a răspuns (pentru Valy93):

Zici ca profesoara e femeia de servici a? rolling on the floor Sau e profesoara de meditatie la frecat menta? Teza inseamna 25% din medie si notele 75%...deci 1/4 din medie e teza si 3/4 notele...deci faci media notelor: (9+9+9+8+10)=45/5=9. Faci media aritmetica ponderata a mediilor si a tezei: 3*9+10/4 = 9, 25

| ionutz4mai explică:

Pai voi habar n-avetilaughing)nu vedeti ca la unii da 9, 16 la altii 9, 25.Si apropo, merit din plin notele astea pentru ca am muncit pentru ele, nu ca altii care iau note pe ochi frumosi

| Sharp a răspuns:

Ai asemenea note si nu stii cum se face media?
Media + teza se face asa
9+9+9+8+10=45/5= 9*3+10(teza)=37/4=9.25