| Miiihaaa1234 a întrebat:

La mesajele textelor liricie si epice poti scrie si de imagini artistice si figuri de stil? Iar in cazult textelor epice. Trebuie povestita intamplarea? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Zizica14 a răspuns:

Noi am avut un proiect în care trebuia sa argumentam pe baza unor texte lirice -ce conţin descrieri tip-tablou(care descriu o parte a naturii, ca de ex poezia''Decor'' de G. Bacovia) -ca sunt texte lirice. Eu am justificat, mai întai, faptul ca textul dat aparţine genului liric, apoi am spus modurile de expunere folosite de autor, iar după aceea am scris şi
imaginile artistice si figurile de stil.
! NU UITA SA DAI EXEMPLE LA IMAGINILE ARTISTICE SI FIGURILE DE STIL!(pe noi de depuncta la testari daca nu dadeam exemple)- Si nu te repeta, daca ao folosit ''astfel'' de ex mai asteapta cam 5-6-7 randuri pana sa-l folosesti inca o data, pentru a nu suna urat.
La textele epice... Iti trebuie, din nou, modurile de expunere, si Da, in cazul textelor epice actiunea trebuie povestita pe momentele actunii (Ex de incepere a povestirii pentru textul Vizita de I. L. Caragiale poti incepe- Textul ''Vizita'' De I.L.Caragiale este un text de gen epic ce are ca mod de expunere dialogul, ce se impleteste cu naratiunea, monologul si descrierea ce se afla in cea mai mica parte, la inceputul textului,''un copilaș foarte drăguț de vreo opt anișori''(-Din nou, EXEMPLElaughing ) Actiunea incepe cu vizita facuta doamei Popescu... Vezi tu ce scrii pe-acolohappy
Ok, deci asta a fost- eu sunt super sigura pe textele lirice, dar iti zic sa te mai informezi in cazul textului epic-Bafta!

| Zizica14 a răspuns (pentru Zizica14):

+Am uitat sa-ti spun ca la sfarsit sa spui ce sentimente sunt exprimate de catre autor prin intermediul liricului respectiv si sa spui cum ti s-a parut: Consider/cred ca textul... a descris perfect ....sau mai vezi tu ce scriibig grin

| Miiihaaa1234 explică (pentru Zizica14):

Multumesc mult! happy

| Miiihaaa1234 explică (pentru Zizica14):

Dar poti scrie si de semnificatia titlului in mesaj?

| Zizica14 a răspuns (pentru Miiihaaa1234):

Noua, la scoala, nu ne-a spus de semnificatia titlului... -dar ce clasa esti, eu sunt a5-a, poate ca esti cu o clasa mai mare...

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Zizica14 a răspuns:

Primesc funda pentru postarea de mai sus?happy