Întrebare recomandată | LanguageMaster a întrebat:

La noi in Romania la facultate cum poti sa obtii o bursa mare/foarte mare?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cea mai mare bursa este cea de merit pentru performanta si se acorda conform criteriilor specifice ale fiecarei institutii de invatamant superior, conform si Anexei 2 la HG 558/1998, citez:
"2. Bursele de merit se acordă în următoarele cazuri:
a) studenţilor cu rezultate deosebite la învăţătura;
  b) studenţilor cu performanţe ştiinţifice - bursa de performanţă, care este o bursa de merit atribuită prin concurs de către fiecare universitate;
  c) studenţilor cu performanţe cultural-artistice deosebite - bursa de  performanţă artistică, celor cu performanţe sportive - bursa de performanţă sportiva. Acestea sunt burse de merit atribuite de către fiecare universitate."

1 răspuns:
| Axelrunda a răspuns:

Avand note foarte bune la bacaleaurat.