| anonim_4396 a întrebat:

La noi in scoala olimpiada de biologie este tratata cu mare seriozitate pentru ca la clasa 7 pot merge doar max 4 copii.Eu vreau foarte mult sa merg asa ca va rog sa-mi dati sfaturi si idei despre cum as putea invata in afara de :
1)Am auzit ca trebuie sa invatam din 3 manuale diferite iar pana acum am facut rost de 2 luni fac rost si de al 3-lea
2)Acum incep sa fac niste scheme pentru sistemul nervos
3)Am sa fac un caiet speciala pe care sa scriu toate definitiile si exercitiile pe care le fac pentru a le putea citi de cel putin 2 ori pe zi
Dau funda pentru cine vine cu cele mai multe idei si sfaturi folositoare

Răspuns Câştigător
| IcanSmileEveryDay a răspuns:

Pai ce pot sa spun eu anul acesta am fost calificata la nationala la bilologie love struck este cea mai frumoasa experienta pe care o poti avea... eu acum sunt clasa a 8a dar as da oricee sa mai fie olimpiad a si la noisad insa nu mai este. eu ca sa ajung la nationala happy am muncit extrem de mult, cum s`ar spune "mancam" biologie pe paine in fiecare zi indiferent de ora... am lucrat dosare intregi de exercitii.stiam orice mica curiozitate din orice manual. orice cifra era importanta, orice amanunt insignifiant il citeam, si mai presus de orice happy cel mai important, am avut AMBITIE! si din prima clipa am spus eu vreau sa ajung departe si s`a intamplat deoarece fara ambitie si lupta nu poti castiga nimic :X:*. sper ca ti-am fost de folos :*

1 răspuns:
| dana85 a răspuns:

Trebuie sa rezolvi testele din anii trecuti, te ajuta sa iti dai seama de complexitatea intrebarilor, teste publicate pe www.edu.ro, testele grila de pe net.Cauta publicatiile de pregatire din anii trecuti. Citeste suplimentar la fiecare capitol, intotdeauna se dau subiecte care depasesc programa scolara.