| MishuCuc a întrebat:

La orele de limba romana cand povesetsi un text, cum trebuie sa o faci? la ce persoana? la ce timp si mod verbele? etc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La persoana a III-a, modul indicativ timpul perfect compus/imperfect, fara dialoguri, cu tot cu detalii

4 răspunsuri:
| QiCKaaTc a răspuns:

Cand ce? Daca faci o compunere, persoana a 3 a...

| SIsi321j a răspuns:

Persoana III-a, la timpul trecut, indicativ.

| mariusboss9999 a răspuns:

Pai de obicei la pers a-3-a si nu conteaza verbele totul e sa spui ce ai inteles tu din ce ai citit

| foreverfriends a răspuns:

Din cite stiu eu trebuie sa povestesti de la persoana III...dar in rest nu schimbi...doar daca este dialog.happy