| Pascu_Teo_1999 a întrebat:

La romanitatea romanilor in viziunea istoricilor care sunt cronicarii,umanistii, etc care trebuie invatati?

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Scoala Ardeleana (Petru Maior, Ioan Piuariu Molnar, Ioan Budai Deleanu, Samuil Micu, Gheorghe Sincai), Cronicarii Moldoveni (Grigore Ureche, Ion Neculce, Miron Costin) si alti savanti precum Dimitrie Cantemir, Eustratie Logofatul, Constantin Cantacuzino. Toti acestia si nu numai, in lucrarile lor, au sustinut ideea continuitatii limbii si culturii romane la Nord de Dunare.

| saturday10 a răspuns:

Cronicarii: Grigore Ureche, Miron Costin si Ion Neculce. Umanistii nu-i stiu.

| SpKH a răspuns:

Vezi in principal cei din Scoala Ardeleana. Dar are si Cantemir cateva chestii