| afrodita3333 a întrebat:

La scoala fac engleza si franceza.Cu franceza nu ma intelen de loc pentru ca, nu imi place asa ca as vrea sa invat incetul cu incetul spaniola pentru ca o sa-mi trebuiasca la facultate.Cum sa incep? Niste siteuri cu exercitii, texte daca stiti sa imi dati.

Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Exista in librarii tot felul de carti pentru incepatori, conversatii, etc. Eu iti spun din proprie experienta ca am invatat spaniola de la tv, in perioada aia erau cateva telenovele ce le urmaream. La fel am facut si cu limba engleza, in scoala am invatat cum sa vb corect gramatical, chestii uzuale dar tot urmarind filme am reusit sa vorbesc engleza fluent.

| JasminJ a răspuns (pentru Ramo80):

si eu am invatat putina spaniola din telenovele laughing)))

| Ramo80 a răspuns (pentru JasminJ):

E mai simplu asa. Am vazut "Betty cea urata" de 2 ori, mai era "Sarmana Maria", "Cassandra". Difuzau seriale frumoase inainte. Fara sa-mi dau seama am invatat. Bine, nu pot spune ca vb perfect dar ma descurc. Mult noroc. Pupic!

| JasminJ a răspuns (pentru Ramo80):

Eu am invatat doar cate-va cuvinte si propozitii dar nu stiu cum pot ei sa vorbeasca asa de rapid cate-o datalaughing

| Ramo80 a răspuns (pentru JasminJ):

A, si actorii iau cursuri de dictie de aia mai reusim sa intelegem. Am fost in Spania si nu prea intelegeam nimic pentru ca vorbesc f repede si au un accent. Mi se parea asa de aiurea, eu care ma bucuram de cunostintele mele in materie de limba spaniola, ramasesem ca la dentist cu gura cascata. laughing

| JasminJ a răspuns (pentru Ramo80):

laughing e ciudat sa mergi intr-o tara straina si sa nu intelegi nici o boaba am patit-o si eu cand am fost o saptamana la o matusa in franta si ma simteam ca o extraterestra laughing

7 răspunsuri:
| midnightladyA a răspuns:

Daca vrei sa faci facultatea de limbi straine, ai de ales 2 limbi, da? engleza-avansat si spaniola-incepator.Si inveti tot de la inceput.Asa am facut eu, am invatat spaniola de la zero. Sper ca ti-am fost de folos!