| candyxxo4 a întrebat:

La sinonimul cuvantului era am pus statea. Se va puncta? Am cautat in dictionar si am gasit sinonimele a fi, a se afla, a se gasi, insa nu sunt sigura daca se va puncta. Si la lui am scris doar atribut pronominal in loc de atribut pronominal genitivalcryingCat s-ar putea sa-mi scada? La ultima compunere am scris despre o intamplare(cutremur)in timpul unui concurs de pictura.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se punctează, baremul arata ca sinonimul admis pentru "era" este doar "se afla".

| Stef63 a răspuns (pentru anonim_4396):

Baremul e cu scop sugestiv la romana!

| medicultau a răspuns:

La a fi e bine sr sunt multe sinonime similare:
https://www.esinonime.com/sinonim/fi.php

| Stefanuq a răspuns:

Nu cred ca se punctează, puteai pune,, exista" acolo am auzit ca se puncteaza.
Cam atat o sa iti scada:
2 pct pentru sinonim
1 pct pentru pron
In plus, la ultima compunere daca ai scris ce iti cere in cerinta o sa fie bine.
Nu te speria, o sa fie bine?