| anonim_4396 a întrebat:

La stiinte sociale in clasa a9-a, pe ce se bazeaza istoria? istoria romanie sau a lumii? spuneti-mi cateva titluri lectii importante daca mai stiti

Răspuns Câştigător
| littlegirl07 a răspuns:

Este destul de multa materie, dar daca iti place istoria si ai un profesor bun o vei intelege cu usurinta.Veti incepe cu Lumea antica, adica veti vorbi despre popoare si asezari din antichitate, cum ar fi despre egipteni, evrei, persi, greci, romani.Veti mai vorbi despre regatul dac, impreriul macedonean, insa cel mai mult se va pune accentul pe Roma cum a devenit din republica imperiu si cum a avut loc declinul. Urmeaza Marile Religii ale lumii, iar apoi Lumea medievala.Aici veti vorbii despre migratii, cum s.au format noi popoare, de ex cele neolatine(francezii, italienii, spaniolii, portughezii si romanii), apoi despre feudalism.Veti mai studia Imperiul Bizantin, cum a parcurs declinul si au venit otomanii, iar apoi despre centralizari in Anglia, Franta, Spania.In sfarsit, spre final veti vorbi despre statele medievale in spatiul romanesc si despre cativa mari domnitori.In programa este inclusa si epoca moderna, dar noi nu am apucat sa vorbim despre ea prea mult, doar putin despre reformele lui Luther. Sper ca ti-am fost de folos si scuze daca am vorbt prea mult.Anul trecut am fost in clasa a 9-a si ma bucur ca pot ajuta si pe altcineva. Daca ai intrebari, ma poti contacta.