| Monyyyyy a întrebat:

La subiectul 2 la bac la profil uman ce anume ar trebuie sa învăț? Când mi se da o opera sau stiu eu ce

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie să stii a identifica trăsăturile curentelor literare in diferite texte (trăsături ale liricii expresioniste, trăsăturile simbolismului, trăsături ale narațiunii de inspiratie realistă, trăsături ale liricii tradiționaliste, trăsături ale liricii simboliste, trăsături ale genului epic, trăsături ale genului liric, trăsături ale genului dramatic, trăsături ale ideologiei pașoptiste, trăsăt. ale artei poetice)
- definitia subiectiva a poeziei...
- să știi să faci o caracterizare de personaj, după un text dat.
- rolul didascaliilor

etc