| MrBlueEnergy a întrebat:

La teza ne-a dat urmatorul exercitiu:
(a, b, c) direct proportionale (5, 7, 11)
aflati
a=?
b=?
c=?
daca 2a+3b=5c, si nu sunt sigur daca l-am facut corect :S.

Răspuns Câştigător
| Ayskle a răspuns:

Phh e asa:
a/5+b/7+c/11=k rezulta a=5k; b=7k; c=11k.
dupa care inlocuiesti...
2*5k+3*7k=5*11k si calculezi
10k+21k=55k
k=55-31
k=24 rezulta a=5*24=120; b=7*24=168; c=11*24=264.
Funda + vot! Te rog; P! Ca n-am prea avut azi chef de mate, dar mi-a facut placere sa te ajut!

| wintage a răspuns (pentru Ayskle):

10k+21k=55k
k=55-31

Sigur ca da...
Si apropo... nu cred ca e bun exercitiu. Trebuie sa fie in expresia aia si un numar fara a, b, c, un numar liber...

12 răspunsuri:
| babzibazatu a răspuns:

Pai, din (a,b, c) D.P (5, 7,11) => a/5 = b/7 = c/11 = K
a=5k
b=7k
c=11k

Inlocuind in relatia 2a+3b=5c rezulta 10k+21k=55k, ceea ce nu e adevarat, deci a, b, c nu au valori.

Totusi, s-ar putea sa fi scris gresit exercitiul, vezi daca ai gresit ceva si daca ai gresit te voi ajuta...

| Ayskle a răspuns (pentru babzibazatu):

Nu-i nimica scris gresit! Trebuie doar sa asociezi termeni asemenea!

| babzibazatu a răspuns (pentru Ayskle):

Omule cata matematica stii?laughing Ce sa asociezi termenii asemenea?
Iti da 10k+21k=55k deci 31k=55k, impartind cu k ambii membrii da 31=55. Daca luam 55k-31k=0 da 23k=0, si in cel mai bun caz k=0 deci a=b=c=0. Nu stiu ce matematica inveti tu pe la scoala...

| Ayskle a răspuns (pentru babzibazatu):

Il treci pe k dincolo! eu stiu ca e corect poate nu, nu am mai facut chestii d-aste din a 5-a sau a 6-a! avand in vedere ca in noaptea precedenta am dormit 5 ore! oricum eu stiu ca-i corect!; P

| Ayskle a răspuns (pentru Ayskle):

Poate am gresit!?

| babzibazatu a răspuns (pentru Ayskle):

Pai 31k=55k. Asta inseamna ca 31*k=55*k. Operatia inversa inmultirii e impartirea, deci il trecem pe k dincolo si rezulta 33=55*k/k si da 31=55 ceea ce nu e adevarat. Dar daca k=0 atunci 0=0 si da a=b=c=0 (singura solutie posibila a exercitiului).

| tiberiupi a răspuns:

Nu prea am mai rezolvat exercitii de genul asta din clasa a 8a. dar incerc sa te ajut... notezi pe a=5k, b=7k, c=11k, si iti va da gen 33k=55 => k=5/3 => a=25/3. b=35/3. c=55/3. sper sa fie corect cum am gandit...

| babzibazatu a răspuns (pentru tiberiupi):

33k=55k si atunci da 33=55 ceea ce nu e adevarat

| tiberiupi a răspuns (pentru babzibazatu):

Mda... deci e gresit exercitiul happy

| Ayskle a răspuns (pentru babzibazatu):

Mnu! asa am facut si eu la inceput si dupa am vazut ca am gresit! Asa am facut o data si a fost bine. Separi termeni asemenea!

| MrBlueEnergy explică:

Oameni, DA, este gresit exercitiul, insa se poate afla a, b, c chiar daca nu sunt numere naturale, ci rationale!