| Gilgalad a întrebat:

La universitatea de educatie fizica si sport, se poate intra cu dovada de olimpic national la vreun sport din clasele 11 sau 12 fara sa mai se dea examenul de admitere? Si daca da, la orice facultate din cadrul universitatii?

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că te referi la U.N.E.F.S. Bucureşti :)

Nu am găsit un "Regulament de admitere", doar unele informaţii legate de admitere :(
Doar la "Sport și performanță motrică" sunt 20 de locuri pentru sportivi de performanță – FĂRĂ EXAMEN DE ADMITERE - vezi linkul :
http://www.unefs.ro/index.php?l=RO&mp=11&m=36&p=692

"CONCURS PE LOCURI DE LA BUGET FĂRĂ EXAMEN DE ADMITERE :
În baza prevederilor legislative în vigoare şi a autonomiei universitare, la programul de studii „Sport şi performanţă motrică" se pot ÎNSCRIE LA CURSURILE DE ZI PE LOCURILE DE LA BUGETUL DE STAT, FĂRĂ CONCURS DE ADMITERE, pe un număr de locuri stabilit prin Decizia Senatului candidaţii care îndeplinesc următoarele condiţii:
 locurile I-VI la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale şi Campionatele Europene (seniori, tineret, juniori);
 locul I la Campionatele Naţionale (seniori, tineret, juniori), Campionatele Balcanice (seniori, tineret, juniori);
 locurile I-III la Olimpiada Naţională de Pregătire Teoretică Sportivă." - SURSA :
http://unefs.ro/......a_2015.pdf

Toate cele bune!