| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Legat de o posibilă reformă a învățământului: ce părere aveți de renunțarea la vacanța de vară? Eu, personal, nu-i văd rostul. De cele mai multe ori, materia predată în anul precedent este uitată pe durata verii, forțând o recapitulare la început de nou an școlar.
De asemenea, mersul la școală vara ar putea face loc pentru mai multă materie, mai multe cunoștințe de acumulat. Mi se pare că unele subiecte sunt tratate prea fugitiv, prea superficial; cu aceste 3 luni câștigate, profesorii ar avea mai mult timp să aprofundeze.
Apoi, nu înțeleg de ce s-a introdus vacanța asta în primul rând. Nu pot elevii să învețe tot timpul anului? Li se înfierbântă creierul?
M-am gândit că prin august s-ar putea ține o vacanță de două sau trei săptămâni, pentru a separa anii școlari, dar atât!
Ce părere aveți? Eu zic că e mai practic așa. Nu e plăcut, dar e necesar.

35 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexCristi97):

In Romania vacanta mare este de 3 luni, pe cand cea a celor din Australia este de numai 1 luna jumate (6 saptamani), deci in Romania vacanta mare este dubla.
Cursurile incep la 9 dinineata si se termina la 3 dupa amiaza.
Scoala este impartita in 2 sectiuni:
- scoala primara: cu clasele I- VI
- liceu (high school) - cu clasele VII- XII
BAC-ul se da la erminarea celor 12 clase ca si in Romania si cei de a XII-a termina cu 1 luna inainte, fata de ceilalti elevi.
Copii merg cu gentile cu carti din clasa in clasa., uneori carand cate 8-10 kg in carca. Aici merg elevii din clasa in clasa, iar profesorii au clase fixe.
Nu sunt atat de multe sarbatori legale aici, fiindca suntem zeci de cultuti internationale, asa ca se tine doar 2 zile de Pastele catolic si doar 2 zile pentru Craciun. Cand Pastele ortodox pica la alta data fata de cel catolic, nu intereseaza pe nimeni, ca nu avem liber.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa inteleg ca esti in Australia si ai copil in sistemul lor de invatamant?
Si ce daca noi avem 12 saptamani de vacanta? Ar trebui scurtata?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Da, am avut copii la scoala, acum sunt adulti.

Nu am spus nicaieri ca trebuie scurtat sau lungit nimic, doar am dat un exemplu, cum decurge si cum este sistemul scolar australian.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie-mi place vacanta de vara. Sunt parinte. Nu as vrea sa fie scoasa. Nici nu vreau sa ma gandesc la motive, daca as vrea neaparat sa-ti dau motive le-as gasi, dar adevarul este ca imi place mie, personal, vacanta de vara si asta este motivul pentru care nu as vrea sa fie scoasa vreodata. Acum stiu ca sunt parinti care platesc carca de bani pentru summer-school pentru ca nu au cu cine sa lase copiii acasa. Ii inteleg ca le-ar prinde bine. Din fericire nu sunt in aceasta situatie.
Pe de alta parte cred ca daca le iei PROFESORILOR vacanta va fi iar revolutie.

| Brizbriz a răspuns:

Sigur ca daaaaaa, de asemenea propun sa bagam Prozium II (cauta filmul Equilibrium) in ei pana ii facem 100% roboti

in lege se spune CLAR 21 de zile lucratoare de concediu pe an, pentru angajati, iar tu vrei ca elevii sa aiba si mai putin, sau iti plac aia care innebunesc si se duc si impusca tot ce prind in scoala?!?