| PiessosTacoss a întrebat:

Legat de subiectul 3 la romana, in vederea scrierii eseului trebuie sa-l abordam in funcție de barem, evident, si in acest mod trebuie sa dezvoltam cate 2 subiecte pentru încadrare, comentarea imaginilor/ideilor poetice si elemente de compoziție. Dar în același timp unii sugerează ca trebuie sa mai scriem in plus, chiar daca am evidențiat acele 2 subiecte necesare specifice. Chiar trebuie sa facem asta, ne depunctează daca nu o facem?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu te depuncteaza, insa chestia asta va face diferenta intre cei de 9 si ceva vs. cei de 10.Succes!

| siriusblack98 a răspuns:

Fii atent/a, tu cand faci acel comentariu indiferent ca iti pica poezie sau nu, trebuie sa respecti baremul si in acelasi timp sa dezvolti cat mai mult fiecare cerinta a baremului. Sa legi fiecare idee una de cealalta ca sa nu isi piarda sensul pe parcurs dar sa o faci cat mai dezvoltat ca sa scoti si numarul de cuvinte. Imi zici daca mai ai alte intrebari ca poate pot sa te ajut, cel putin cu bacul la romana.

| mODIN a răspuns:

Uite care e chestia. Lucrarea ta va fi corectata de un OM, nu de un ROBOT. Omul asta are studii si o cariera in domeniu, deci cel mai probabil si o pasiune. Daca vede ca ai inteleg mai bine subiectul decat toti ceilalti 99% care au invatat comentarii pe de rost, si vede ca bagi de la tine o idee pe care nu o citesti in absolut toate celelalte esee pe care trebuie sa le corecteze, evident ca iti va da puncte in plus.

Dar nu, nu esti depunctat daca nu.