| keocr7 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de proba scrisa la Lb.Romana : la subiectul III...acele repere,care apar in vederea elaborarii eseului,trebuie incluse in scris si pe foaia de examen?
Adica ceva de genul :
,, primul reper.
prezentare"
Iar titlul eseului cum trebuie sa arate : intre " ", subliniat sau...?
Multumesc! big grin

Răspuns Câştigător
| Cherry94 a răspuns:

Nu, textul se elaboreaza intreg, nu diferentiezi: "primul reper, al doilea reper" trebuie tu in mintea ta sa le ai in vedere si sa iti faci structura eseului, profesorul are reperele pe foaie si verifica daca in eseu ai atins aspectele respective. Nu se pune titlu se trece la subiectul 3 si incepi comentariul.

| keocr7 explică (pentru Cherry94):

Inca ceva, daca se poate. Ar fi indicat sa introduc si definitia de roman, nuvela in prezentarea respectiva, dupa caz? Cum ar trebui sa arate prima fraza, care sugereaza alegerea textului literar?

| Cherry94 a răspuns (pentru keocr7):

Romanul[ ] de[ nume autor ]aparut in anul...este o opera literara memorabila care se incadreaza in tipul de roman..prin: si enumeri

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut intr-o carte unde pun inaintea eseului : Textul literar ales :,, Moara cu noroc" si apoi incep comentariul unde fixeaza si acele repere separat.
Astfel pot incepe comentariul cu textul literar ales? in loc sa pun titlu? Este in regula?