| mihaitorres a întrebat:

Luni voi sustine examenul pentru intrarea la liceu.Mai intai va fi la romana. Voi ce credetii ca o sa avem de facut la compuneri.La literatura avem 5 specii literare de invatat:schita, nuvele, pastelul, fabula, basmul +genul liric si epic.Eu cred ca ne v-a da intre pastel, basm si fabula.(desi fabula nu cred pentru ca a fost anul trecut). Voi ce credetii? Si as mai avea o intrebare. Daca imi da o compunere de 10-12 randuri in care sa scriu semnificatia titlului.Adica a textului pe care o sa-l ni-l dea ei.Nu prea stiu ce sa scriu la asta thinking

7 răspunsuri:
| purplerainbow a răspuns:

Hey buna! Eu cred ca ne va da o poezie(pastel, opera lirica, semnificatia titlului sau opinie de argumentat). La semnificatia Titlului trebuie sa incepi prima data cu relatia dintre titlu si continutul poeziei si ca acesta reflecta tema poeziei. Dupa trebuie sa explici titlul din punct de vedere gramatical, adica ce parte de vorbire este titlul, daca este articulat sau nu, precedat de articole sau prepozitii... Apoi trebuie sa spui despre mijloacele artistice ale poeziei care se leaga de titlu, cum ar fi imaginile artistice vizuale, olfactive sau auditive, figuri de stil etc... Trebuie sa mai spui despre tema poeziei si poti sa spui si opinia ta despre poezie si titlu. Bafta multa la examene, si eu le dau si abia astept sa scap de tot. Aaa, si in final @ale, nu se va da din roman, deoarece nu este in programa. Succes tuturor.

| Skeletonized a răspuns:

In opera lirica titlul poate fi o metafora,un simbol care concentreaza semnificatiile intregului text care are legatura cu continutul. Uneori acest titlu poate fi chiar primul vers,o parte din acest vers sau un cuvant care repetat pe parcusul intregii poezii dobandeste valoare de laitmotiv,dobandind semnificatii simbolice. In opera epica titlul poate fi dat de personajul eponim al scrierii.Ex: "Ion" de Liviu Lebreanu "Baltagul", poate fi un simbol, poate concentra semnificatiile textului. În general poţi scrie că titlul anunţă esenţa conţinutului de idei, scrii din ce este format din punct de vedere sintactic gen "dpdv sintactic este alcătuit din xxx (un subst propriu) care reprezintă numele protagonistului şi astfel bla-bla-bla sau este o metaforă pentru personalitatea nu ştiu cui sau te legi de culori şi spui ce crezi tu că sugerează... uh... e greu de explicat sad ţi-ar fi mai uşor dacă ai vedea nişte modele de semnificaţii pentru titluri

| Al3xBest a răspuns:

Io cred ca va fi intre nuvela, genul liric si genul epic! iar la compunere in care sa explici titlul, incepi cu fiecare cuvant in parte si zici ce e ca parte de vorbire si tot!

| andreiutzu18 a răspuns:

Nu se stie ce o sa fie asa ca trebuie sa te pregatesti.

| mihaitorres explică:

@ale.romanul nu este anul acesta.winking

| ale_1873 a răspuns:

Eu cred ca se va da intre pastel, nuvela sau roman

| teiubescE a răspuns:

Eu cred ca ne va da gen epic nuvela cel mai probabil...dar e bine sa te pregatesti si sa le stii pe toate.winking