| PX732HG a întrebat:

Ma ajutati si pe mine cu scrierea corecta a banilor? Nu stiu cate zerouri sa pun dupa virgula. Va rog sa imi explicati prin exemple.
10 lei 10, 00
100 lei 100, 00
1000lei 1000,000?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

După virgulă se pune numai 2 zerouri; pentru că dupa virgulă se pune numai zecimalele (adică subdiviziunea leului care este banul).
Exemplul1: 10,00 lei (10 lei)
Exemplul 2: 10, 20 lei (zece lei si 20 de bani).

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Zecimale scrii dupa numar dooar daca vrei sa le evidentiezi.
In cazul Leului romanesc (RON sau ROL) avem subunitatile leului 100 bani, care necesita 2 (DOUA) zecimale dupa virgula zecimala. Daca nu ai bani (doar lei intregi) atunci nu scrii cele doua zerouri, doar daca este vorba de evidenta contabila.

Ca marcaj de despartire, la noi se foloseste VIRGULA ZECIMALA pentru a desparti intregii de zecimale si PUNCT MILENAR pentru a marca grupele de mii, milioane, miliarde etc., cate trei.
In multe tari (inclusiv in informatica provenita din engleza), punctuatia se foloseste INVERS, adica PUNCT ZECIMAL si VIRGULA MILENARA.
In ziua de azi, folosirea virgulei si punctului zecimal este admisa tacit in ambele forme, din cauza calculatoarelor. De exemplu, si robotul de auto-corectare a TPU accepta punctul zecimal, iar virgula zecimala o corecteaza prin introducerea unui spatiu "de povesti" (foarte enervant tongue ).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nevoie sa pui niciun 0 după virgula dacă nu exista. 100lei sunt 100lei

| sierra1 a răspuns:

NU pune trei de zero - nu există miimi de leu ci sutimi (se numesc bani)

| anonimg a răspuns:

Multumesc pentru funda.

La fel stau lucrurile si in dreptul sutelor.
Exemplul1: 100,00 (o suta de lei)
Exemplul2: 100,20 (o suta de lei si douazeci de bani)
Exemplu3: 150,00 (o suta cincizeci de lei).

La fel stau lucrurile si in cazul miilor.
Exemplul1: 1.000, 00 lei (o mie de lei; si se scrie corect "una mie lei")
Exemplul2: 1.000, 20 (o mie de lei si douazeci de bani)
Exemplul3: 1.520, 00 (o mie cincisute douazeci de lei).

Cazul sutelor de mii. Aici avem nevoie de punct; virgula se pune intotdeuna numai dupa zecimale. Zecimalele nu pot sa depaseasca doua cifre -de acea le spune si zecimale pentru ca sunt de numarul zecilor, numar compus doar din doua cifre (ce trece peste doua cifre nu se mai numeste zecimale, ci sunt sutimi si miimi); pana la maxim 99 de zecimale se poate ajunge (Exemplu; 19, 99 lei; ce trece peste 19, 99 este deja 20, 00).
Exemple ale sutelor de mii.
Exemplul1: 100.000, 00 (o suta de mii)
Exemplul2: 155.070, 20 lei (o suta cinzeci si cinci de mii, saptezeci de lei si douazeci de bani).

Milioane. Aici avem mai multe puncte. (Repet: virgula se pune numai inaintea celor doua zecimale de la sfarsit).
Exemplul1: 1.000.000,00 lei (un milion)
Exemplul2: 1.255.200,20 lei (un milion doua sute cincizeci si cinci de mii, 200 de lei si douazeci de bani).

Alte note:
1. In majoritatea documentelor, acolo unde se cere ca cifrele sa fie scrise in litere, se cere de asemenea si ca ele sa fie scrise legat.
Exemplu: 120, 20 (osutadouazecidemiisidouazecidebani)

2. Pe timpul comunismului (ca de altfel si in alte tari din prezent) virgula se afla in locul punctelor, iar punctele in locul virgulei. Acesta este un lucru de importanta foarte mare atunci cand comertul cu astfel de tari se face in scris (exemplu sunt cumparaturile pe internet).

| PX732HG explică (pentru anonimg):

Multumesc mult! Chiar m-ai ajutat.

| mihaicelsfant a răspuns:

10 lei = 10
100lei =100
1000lei= 1,000
100 milioane=10, 000
98de milioane =9, 800

| Mt34 a răspuns:

10=100000