| Just4Joker a întrebat:

Ma ajutati, va rog, sa inteleg reactiile chimice? sa le egalizez mai exact.
Ma chinui de ceva timp, dar fara rezultat. Profesoara nu prea explica bine si nici detaliat.
Vineri voi avea un test din astea. Partea buna e ca avem liber sa ne uitam in sistemul periodic. Partea proasta e ca nu ma ajuta prea mult, fiindca nu prea stiu ce sa fac cu reactiile astealaughing
Spuneti-mi ce trebuie sa invat si cum sa-l inteleg.

Răspuns Câştigător
| Liliana1981 a răspuns:

Http://forum.didactic.ro/......14943.html
Cred ca o sa intelegi.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Urmareste scoala discovery e online pe net

| cristina10cris a răspuns:

Sunt foarte usoare sunt si eu in clasa a7a si sunt si eu la reactiile chimice.Este foarte usor trebuie sa faci cu ajutorul calculelor de 3 simplauite un ex:80gBr(brom) n=? acum trebuie sa aflam masa bromului si pentru a afla asta trebuie sa te uiti la spatele manualului la anexe si sa te uiti cat are eu m-am uitat si are 80 sistemul periodic de ajuta sa vezi la ce grupa se afla elementul si la ce perioada.Bun acum dupa ce am aflat facem cu regula de 3 simpla. 1 mol... 80gBr ce ne-a dat problema apoi dedesubt x gmoli... 80gBr unde am cautat in anexe. Dupa cum vezi au aceeleasi numere cateodata se mai intampla apoi inmultesti pe diagonala si vine x=1mol.80gbr/supra 80gBr implifici brom cu brom si gram cu gram apoi 80 cu 80 si vine 1 mol si gata.A fost greu e usor si tot asa sper ca ai inteles rectiile chimice le poti rezolva numai prin calcule de 3 simpla.Bye bye!

| Just4Joker explică (pentru cristina10cris):

Asta am inteles-o perfect.
Era super daca ne dadea test din asta. Din pacate, noi suntem mai in fata. Dupa mine, egalizarea reactilor chimice e cea mai grea lectie dintr-a vii-a.

Oricum, ai scris destul de mult si-ti multumesc pentru timpul pe care mi l-ai acordat. Funda nu-ti pot da, insa iti voi oferi un vot.