| MissFashionPrincess a întrebat:

Ma duc la olimpiada la psihologie, si intr-un subiect din anii precedenti era intrebarea "Cum poate contribui temperamentul la ameliorarea relatiilor interpersonale?"

Aveti idee ce as putea scrie?

Multumesc (fundita)

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Pai... Dupa cum stii, exista 4 tipuri de temperament: Flegmatic, sangvinic, melancolic si coleric. Ei bine, intre aceste 4 tipuri de temperament exista o serie de diferente. Spre exemplu, in functie de stabilitate si activitate, cele 4 temperamente se clasifica astfel:
Stabil-activ=sangvinic.
Stabil-inactiv=flegmatic.
Instabil-activ=coleric.
Instabil-inactiv=melancolic.
Daca iei 4 bucati persoane cu 4 bucati temperament diferit fiecare, vei oberva urmatoarele:
In general sangvinicii se adapteaza repede, sunt persoane stabile emotional care au o inteligenta emotionala destul de ridicata. Asta inseamna ca stiu cand sa isi lase emotiile "la vedere" si cand este nevoie sa se abtina. Pot fi foarte buni lideri, datorita firii lor voioase si simpatice. In general sangvinicii traiesc prezentul cu o intensitate mai mare decat trecutul(nu stau sa mediteze asupra a ce a fost odata ca niciodata, ci traiesc clipa si privesc inainte). In general reusesc foarte bine sa lucreze in echipa, fiind buni coordonatori. Nu se pripesc in luarea deciziilor, preferand sa se gandeasca foarte bine inainte pentru a nu aduce neajunsuri lor si celor din jur.
Colericii... Dim punct de vedere al stabilitatii emotionale, ei bine, sunt cam instabili. Au des rabufniri si pot starni certuri, ceea ce ii face de multe ori sa para antipatici. Se enerveaza usor, se manifesta din plin, dar cu toate astea au o mare putere de convingere a maselor. Discursurile lor pot fi foarte insufletite, asadar ar putea avea o cariera interesanta in politica. Sunt buni lideri, totusi din cauza firii lor(in general cam actioneaza inainte de a gandi) pot lua unele decizii mai putin corecte si pot atrage pareri negative din partea celorlalti. Asemeni sangvinicilor, privesc spre viitor si nu acorda o mare importanta trecutului.
Flegmaticii - sunt persoane stabile emotional, dar destul de introvertite. Le cam displace munca in echipa, asadar prefera sa lucreze singuri. Nu le place "suprasocializarea"(dar nici nu se izoleaza), asadar nu un flegmatic va fi cel care ii va intampina pe toti la o petrecere, ci mai degraba va sta intr-un grup restrans de prieteni, de unde va observa activitatea din jur, caci un flegmatic este un foarte bun observator. Nu are neaparat calitati de lider(desi nu se poate exclude nici aceasta varianta), prefera sa se gandeasca foarte bine inainte de a lua o decizie. Spre deosebire de celelalte doua tipologii, pune un pret destul de mare pe trecut, "bagajul de amintiri" fiind foarte important pentru el. Va avea momente in care se va rupe de societate pentru a se "redefini", ["reseta"laughing], pentru a se autoanaliza, insa depresiile nu-l caracterizeaza, asadar aceasta "rupere de societate" nu va dura mult.
Melancolicul. Hmm... Cel mai predispus depresiilor, melancolicul traieste in trecut, se hraneste din trecut, amintirile lui sunt valorizate exagerat. Este foarte instabil emotional si poate fi ranit foarte usor. Nu prea socializeaza, ci prefera sa stea intr-un colt, timid, si sa-si planga de mila. Nu are calitati de lider, nu ii place munca in echipa, dar are in general o inclinatie spre arta si o imaginatie bogata. Nu isi poate stapani emotiile si de multe ori asta atrage pareri negative din partea celor din jur. Stabileste destul de greu o relatii (de prietenie, iubire) cu cei din jur, fiind destul de singuratic din cauza firii sale. De multe ori, melancolicii sunt predispusi spre depresii cronice si chiar afectiuni mai grave(schizofrenie, paranoia etc).

Analizand tipologiile temperamentale foarte bine, vei observa ca in functie de caraceristicile lor, relatiile interpersonale difera foarte mult, depinzand de firea fiecaruia. Sper ca te-am ajutat cu ce am scris acolo, nu stiu daca am fost pe subiect dar eu cam asta as fi scris.
Bafta la olimpiada!

1 răspuns:
| Hombre a răspuns:

Ce!?!? psihologie? de unde Miss psihologie pe capu' nostru, suntem varza, eu am nevoie de unu' sa-mi spuna daca resturile din dovleacul meu mai are circuitele bune. Multi imi dă paci' cu inteligent, cica stiu ce spun, aiurea bat campii.