| Atris a întrebat:

Ma pot înscrie cu diploma de 10 clase(profesională) în clasă 11 liceu?

2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Doar daca ai terminat școala profesională și ai absolvit și atestatul profesional
Vei da diferențe la limbă străină
Vei da diferențe la specialitatea respectivă
In cazul meu electronică
Eu așa am făcut munceam aveam job și am zis sa fac o școală profesionala pentru că eu câștigăm 400$/luna în anul 2000
Și că să pot avea timp liber să pot munci la un centru de reparatii televizoare
Am făcut o școală profesională apoi am vrut sa fac și liceul la zi

O sa te pună sa scrii o scrisoare de motivație intenție de ce vrei tu sa faci x liceu colegiu specialitate
Și scrii acolo că și tatăl tău a fost chimist și mama ta și bunicii și la tine este tradiție de familie așa că îți dorești să urmezi o cariera in acest sens
Pt că deja deții un laborator pe care îl poți primi moștenire scule echipamente.plus faptul că deja te cunoști cu oamenii din institutul de chimie unde dorești să devii cercetător științific.
Poți să spui că tu de mic ai crescut în laborator la munca la mama ta care lucrează la institut
Iar când va ieși ea la pensie vrei sa ii iei locul
Moștenire de familie că așa e acolo se lasă job-urile moștenire.

Mergi dai un fel de corigenta nu e nici o diferență între a da corigenta și diferență la ce or vrea ei că sa te primească la liceu

Eu am dat la franceză
Engleza
Electronică
Matematica
Și cred cam atât nu îmi mai aduc bine aminte daca am mai dat la altceva diferențe.
Trebuie să înveți exact că și când ai vrea sa iei sigur corigenta la materia respectivă.

ESTE OBLIGATORIU CA LA FIECARE DINTRE ACESTE DIFERENȚE SĂ IEI O NOTA PESTE 6, 5!
așa era la mine
Daca as fi luat nota 6 nu mă primeau la liceu colegiu.

Este bine sa nu atragi atenția foștilor colegi pentru că să nu vrea prea multi că nu știu cum auzisem eu o vorbă atunci când am dat eu diferența că ei acceptă la un liceu un candidat / an și atunci am auzit că ar mai fi fost încă 5 înafara de mine. Vorbea cineva din angajații liceului treabă asta.

| Sophieka a răspuns:

Du-te la secretariatul scolii si intreaba sau suna-i.