| Sdren a întrebat:

Mă pot transfera de la liceu la școală profesională?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune cerere de transfer, in perioada 25 august - 7 septembrie si te vei transfera daca ti se aproba transferul de catre CA al scolii profesionale.

| Sdren explică (pentru Ioandelasal):

Ideea e ca abia am trecut a9-a

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sdren):

Si in cl. a IX-a te poti transfera de la liceu la scoala profesionala chiar de la inceputul anului scolar, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, ar.155, alin.(4), citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;"