| hypothesis a întrebat:

Ma pregatesc de vreo 2 luni pentru BAC-ul la romana (fara sa omit celelalte 2 materii), insa acum, cu o luna inainte de examen, vreau sa schimb ceva in ceea ce priveste invatatul comentariilor (de la subiectul 3). Si vreau sa va intreb? Credeti ca este necesar sa inveti, spre exemplu, 2 arte poetice moderne, 2 poezii ale lui Eminescu, 2 poezii simboliste? Sau este suficient sa stii foarte bine macar una? Din cate stiu subiectul 3 nu abordeaza si nu impune o singura tema, ci 2 sau chiar 3. Ce spuneti?

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Iti spun eu care am promovat BAC-ul anul trecut ca nu are rost sa inveti cate doua opere. Una si buna este mai mult decat suficient. La examen nu ti se vor da titluri, ti se va specifica o opera a unui anumit autor sau una apartinand unui anumit gen/curent literar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invatale pe toate ai mult timp la dispozitie. Tot ceea ce trebuie sa faci este sa fii calm. Nu te mai agita atat ca ce o sa pice, ca ce o sa ne dea, e simplu.

| ubox7007 a răspuns:

1 de la eminescu, 1 simbolista si tot asa, nu stiu de unde ai chestia asta cu 2 sau 3... eu sunt la filo si invat in total 18 opere epic+litic+dramatic.Invat doar Luceafarul la Eminescu si Plumb la Bacovia.

| florinflorescu a răspuns:

Eu iti spun experienta mea, incearca sa iti dai seama logic ce urmaresc aceste subiecte. Daca inveti pe derost, nu faci nimic, dar daca inveti prin asociere, daca inveti sa dezbati singura o opera literara cu cuvintele tale, dar tinand seama de cerinte, vei trece fara prea mult efor, si fara toceala. Succes.

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Niște materiale simple pentru subiectul III la română găsești aici: http://olx.ro/......6KqEQ.html