| Cadar_Alexandra_1992 a întrebat:

Ma puteti ajuta sa inteleg propozitia subiectiva?

Răspuns Câştigător
| LoLiLop a răspuns:

Raspunde la intrebarea cine? ce? adresata unu verb impersonal "trebuie" "se stie" "este hotarat" etc. si poate fi inlocuita cu un cuvant care sa fie subiectul propozitiei principale. De exemplu: "Se stie cine vine." "Cine vine" este propozitia subiectiva (Cine se stie? "cine vine") si poate fi inlocuita cu "venitul" (stiu ca nu suna prea grozav, dar...) adica "se stie venitul".
Nu stiu daca ai inteles ce vreau sa spun dar sper ca am fost de ajutor.

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

E ușor de identificat. E ca și cum ai vrea să identifici subiectul într-o propoziție. Ai vreo dificultate în a afla subiectul în propoziția: "Mama merge la piață"? Nu cred. Subiectul este "mama". Acum, ce zici de fraza asta: "Cine se scoală de dimineață departe ajunge"? Propoziția principală este: "departe ajunge". Restul e subiectiva.