| alecsasweet a întrebat:

Mai am o problema. In doua depozite se afla 1200t, respectiv, 1600t de grau. Daca din primul depozit se scot 100t de grau zilnic, iar din al doilea 200t de grau zilnic, aflati dupa cate zile in cele doua depozite raman cantitati egale de grau.

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Diferența de cantități este de :
1600 - 1200 = 400 t
2) Care e diferența între scoateri pe zi?
200 - 100 = 100 t
3) În cîte se vor egala cantitățile?
400 : 100 = 4. zile
Sincer, nu mă pot abține să nu fac acest lucru., mă mănîncă degetele.
Dar, iart-mă că ți-o spun.
Amice, ai rahat în loc de creier!

| aladinbeci a răspuns:

Alexasweet, se noteaza cu x - numarul de zile dupa care cele doua cantitati devin egale. Apoi se exprima cantitatile ramase in fiecare depozit dupa trecerea a x zile si se egaleaza cele doua expresii. De acolo se scoate valoarea lui x.
Bafta!

| aladinbeci a răspuns:

Scuze, ti-am scris gresit nick-name-ul. Trebuia sa scriu alecsasweet.

| pinguluk a răspuns:

4 zile

| alecsasweet explică (pentru pinguluk):

Dar rezolvarea? ca mie imi trebuie rezolvarea nu doar raspunsul big grin

| pinguluk a răspuns (pentru alecsasweet):

Deci uite aici un tabel:

rezulta 4 zile

| LucaTheodor a răspuns:

Aici suntem pe TPU. Temele sunt interzise!

| John90 a răspuns:

That's why kids from this day's are retards...