| Zombilitza a întrebat:

miercuri am Evaluarea Nationala la Matematica. M-am pregatit destul de bine, am lucrat variante insa nu pot sa o scot la capat cu o problema, va rog ajutati-ma:
,, Daca intr-o sala asez cate 3 elevi in banca raman 3 elevi in picioare. Daca ii asez cate 2 in banca raman 3 banci libere. Aflati cati elevi si cate banci sunt?"
Fundita dau promit! si voturi:*

Răspuns Câştigător
| Ancutza_9490 a răspuns:

Notam cu x-nr elevi si y-nr banci
Prima data il imparti pe x:3 - c1; r=3 rezulta conform teroremei impartirii cu rest ca x=3c1+3 rezulta ca x-3=3c1 rezulta ca x-3 se divide cu 3 rezulta ca x-3 apartine multimii multiplilor lui 3...
Si faci asa si pentru 2 si o sa-ti dea.Bafta la examen!