| dream36 a întrebat:

Mai am un an ca sa gandesc la ce liceu dau... Imi puteti spune ceva despre REAL si UMAN (profile)? Detaliat va rog si inca ceva: Ce este "profilul" Stiinte ale Naturii? Dau funda! Va rog, e urgent! rolling on the floor)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Profilul REAL da bac obligatoriu la mate, iar cel UMAN obligatoriu la istorie.

REAL - se imparte in mate-info si stiintele naturii.
*Mate info - se bazeaza pe mate,info,fizica;
*Stiintele naturii - se bazeaza pe chimie,biologie,mate,fizica;
~Bacul la matematica la st. naturii este mai usor decat la mate-info.
~La real poti sa alegi bac dintre : Bio,Chimie,Fizica,Informatica(la st. naturii la info e mai usor)
~In clasele IX-X nu sunt diferente mari intre aceste profile, dar in clasele XI-XII la mate-info scad orele de bio-chimie si urca cele de info. La st. naturii scad orele de mate, dispare informatica,si cam atat.

UMAN - Se imparte in Stiinte sociale si filologie.
*Stiinte sociale - se bazeaza pe stiintele socio-umane (logica,psihologie,economie,filosofie,sociologie, la care vei da teze,diferentiat in functie de an), engleza,romana,istorie.
*Filologie - se bazeaza pe romana,istorie,limbi straine. + La latina vei da teza!
~La ambele profile bacul este la fel, romana,istorie, logica/psihologie/geografie/economie/sociologie/filosofie.

~In clasele IX-X, este cam la fel. Ambele profile fac latina, diferente chiar putine. In clasele XI-XII,la filologie scade numarul de ore de stiinte socio-umane, urca nr. de ore de istorie,romana, nu mai faci bio,chimie,fizica,mate si apare o materie numita Istorie Universala. La st. sociale, nu mai faci latina, urca orele de stiinte socio-umane, nu mai faci bio, fizica, chimie(mate inca faci).

--Toti spun ca la uman este greu pentru ca sunt multe de invatat, argumentari, comentarii la romana si chestii de genu'. Dar si cei de la real sunt stresati la orele de uman pentru ca asa sunt profesorii (trebuie neaparat istorie si romana ca e cultura generala!), bineinteles nu e un caz general!

| dream36 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! mi-ai fost de mare folos! thanks you!

2 răspunsuri:
| Roma14 a răspuns:

Din ce am aflat eu profilul real se bazeaza pe matematica ai cel uman pe limba romana.
Acum, daca te decizi sa dai la stiinte vei studia matematica chimia fizica biologia in primul rand.