| Dragu_Vali_1999 a întrebat:

Mai sunt 5 saptamani pana la bac, am nevoie sa iau un 7 la bio si un 5 la mate sa iau bacul. Cum as putea sa invat la biologie cand sunt 110 pagini de teorie si cuvinte super grele de retinut, cum sa procedez TPU? La matematica ma mai descurc. La biologie e problema, nu pot sa retin cuvintele.sad Dau funda! Multumesc

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Dai bio din clasele 9-10 sau 11-12?

| Dragu_Vali_1999 explică (pentru zurick):

9-10

| zurick a răspuns (pentru Dragu_Vali_1999):

Nu știu cum e materia, eu am dat 11-12 și am învățat un caiet de 70 pagini in care erau multe desene laughing Am invatat desenele bine și când nu eram sigură de informație le făceam pe ciornă ( pe foaia de bac nu ai voie să le faci pentru că se consideră semn ) Am învățat logic materia dupa schemele de acolo. Te-aș fi putut ajuta mai mult dacă dădeai 11-12.
Oricum, caută desenele reprezentative și învăța informația cu ajutorul lor. Poți încerca mai multe metode de învățare, să te filmezi explicând-o, culori etc. La probleme scoate toate informațiile de care ai nevoie pentru ele și fă cat mai multe, apoi o să vezi că se repetă, iar tu trebuie doar să respecți un șablon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repeți de 21 de ori, și le reții.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repeti de iti iese pe ochi