| blairelovesmusic a întrebat:

Mai sunt utile 12 clase daca o persoana nu a luat bacul?

11 răspunsuri:
| AnnaMariaaa a răspuns:

In mare parte Bacul se vrea a fi luat pentru a putea urma o facultate sau pur si simplu sa il ai acolo in cazul in care ti se cere la un anumit loc de munca, dar te poti angaja si fara Bac ( nu ai o gama larga de optiuni) si sa treci in CV absolvent de 12 clase si atat.

| Lukasssz a răspuns:

Iti da o diploma ca ai absolvit 12 clase chiar daca nu ai luat Bac-ul, totusi e mai bine sa ai o diploma de 12 clase decat una de 10.

| dinaprilie a răspuns:

ABSOLUT da! Chiar si mai multe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Da, pentru că vei avea diploma de 12 clase absolvite (diploma ce atestă că ai terminat o formă de învățământ superior, respectiv liceul ), deși ți-aș recomanda să încerci anul viitor din nou!

| blairelovesmusic explică (pentru anonim_4396):

Nu am picat bacul, sunt in clasa a 11-a si ma gandesc daca sa ma mai chinui sau sa ma angajez cu 10 clase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Bună.

Eu zic că merită să continui (pentru că dacă nu o faci acum mai târziu poate îți va fi mult mai greu sau imposibil).
Din ce cauză vrei să renunți?

Gândește-te că imediat se va intra iar în online și vei scăpa mult mai ușor iar anul imediat va trece.
Gândește-te, dacă renunți acum nu vei regreta mai târziu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Apoi, dacă te pui serios pe treabă de pe acum ai toate șansele să-l iei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e bine măcar da sa ai studii medii indiferent ca ai bacul sau nu, dar eu zic sa te ambitionezi și sa iei bacul și sa mergi mai departe la o faculta sau postliceala mandra mea scumpica și timida. Știu ca ai greutăți mari din cauza mamei tale, eu te înțeleg perfect, dar încearcă sa fi tare și sa înveți pentru bac, sau urmezi o postliceala și dai bacul după în anul doi dacă ți-ar plăcea sa lucri în medicina, tu fiind pudica cred ca ți s-ar potrivi asistent farmacie ceva de genul, sau ceva pe acolo. Cu liceu nu o sa găsești decât joburi cu salariu minim pe economie, tu fiind din Vaslui salariu tău cred ca va fi maxim 1300 de lei în mana, de abia e la mine 1400 și ceva salariu minim. Îți va fi greu cu liceu fiindcă vei lucra și cu cei care au 8 - 10 clase și ăștia de fel sunt needucați, tu ești o fata fina, nu trebuie sa lucrezi într-un mediu unde se înjura și se urla ca în codru toată ziua, încearcă sa lupți, sa fi puternica, cu liceul în ziua de azi nu faci nimic, nu fac unii cu faculta darmite cu liceul. Eventual ai putea sa mergi dincolo sa îți cauți de lucru, sau sa lucri cu neamurile tale dacă te ia acolo, în România o sa ai mari greutăți cu salariile astea de robi, nu o sa îți permiți sa îți cumperi nimic interesant din salariile astea. Cam toți pleacă din România din cauza sărăciei și a oamenilor bătuți în cap. Maxim un job ca casier o sa îți poți găsi, da tu ești timida rău, nu o sa ți se potrivească acest job, ai anxietate.
Tu faci ce vrei, dar eu zic sa urmezi o facultate și în domeniul ala sa lucrezi după ce o termini.

| blairelovesmusic explică (pentru anonim_4396):

Eu ma gandesc de luni bune sa ma duc in America, stiu foarte bine engleza. Am citit pe net acum ceva timp in urma ca job-ul de casier o sa dispara in cativa ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Dacă ai pe cineva acolo da, du-te, o sa ai un viitor, în România nu poți sa faci nimic, lucrezi ca să plătești facturile și mâncarea și nu ramai cu nimic, ma refer la salariile minime pe economie, eu de ex aveam un vecin care are 4500 de lei pe luna dar el are studii superioare terminate ze foarte bun în acest domeniu, atât avea când mi-o spus, acum cred ca are mai mult, oricum tu nu ești atrasa cred de acest domeniu. Da, dacă ai posibilitatea du-te în America, dacă ai neamuri acolo și dacă ști limba engleza, o sa uiți de toate necazurile, stres, griji, sărăcie dacă o sa lucrezi, o sa scapi de anxietate, depresie fiindcă nu o sa mai duci lipsa de nimic, o sa te autoeduci dacă o sa lucrezi, îți vei schimba mentalitatea, scapi de anxietate! Stand izolata nu o sa scapi nici cu cel mai bun tratament de anxietate socială, depresie, singura șansă e socializezi, sa te integrezi în societate, sa ai măcar o amica, un amic. Și sunt sigur ca o sa pună ochii un băiat pe tine chiar dacă eu ți am văzut răspunsul ca te-ai resemnat privind relațiile, după câteva luni după ce te vei acomoda acolo o sa vezi ca o sa ai o alta percepție asupra vieții, o sa fi mult mai încrezătoare în tine, nu o sa mai ai stima scăzută. Acolo la tine oamenii sunt ostili, tu cum ești firava și cumintela nu e un loc tocmai potrivit pentru tine. happy

| salieri84 a răspuns:

Facand o analogie, mai este util sa mancam, daca azi am sarit peste masa de pranz? Life goes on, motivatie sa ai. Bacul il poti sustine din nou, atunci cand vei fi pregatit sa o faci.