| anonim_4396 a întrebat:

Mâine am examenul de bacalaureat 2014 și am învătat absolut toată materia dar cu toate acestea am impresia că nu știu nimic.
Ce să fac?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut! Incearca sa te eliberezi de emotie, de ganduri negative, de temeri si nelinisti, autosugestionandu-te pozitiv! Gandeste-te la munca ta, la efortul depus pentru a invata si a acumula toata materia si apreciaza-ti suficient de mult calitatile incat sa ai incredere in tine! Incearca astazi sa faci activitati care te relaxeaza, asculta muzica preferata, citeste o carte usoara si distractiva, vizioneaza o comedie, profita de vremea frumoasa si iesi cu prietenii la o plimbare in parc sau la un concert in aer liber. Diseara, fa-ti o baie relaxanta, mananca ceva usor, bea un ceai de tei si culca-te devreme pentru a avea mintea odihnita. Maine dimineata trezeste-te in timp util, serveste micul dejun, bea o cafea/un cappuccino(daca obisnuiesti sa bei si in celelalte dimineti), imbraca-te intr-o tinuta lejera, in care te simti bine, si decenta, adecvata unui examen. Ia-ti la tine stilou/pix si buletinul si incearca sa nu intarzii. Dupa ce primesti subiectul, citeste-l de la inceput pana la sfarsit cu atentie, aminteste-ti ce ai invatat si schiteaza-ti in minte/pe ciorna ideile principale. Apoi, apuca-te de redactarea propriu-zisa. Ai grija la ortografie, punctuatie, exprimare si la lizibilitatea scrisului si asezarea in pagina. La sfarsit, lasa-ti timp sa recitesti integral lucrarea si sa corectezi eventualele greseli. Mult success iti doresc! Sunt sigura ca totul va fi foarte bine!

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Linisteste-te, maine va fi bine. Bafta!

| Felys a răspuns:

Sa nu te mai stresezi atat, nu este un examen chiar atat de greu, numai cei care nu au invatat deloc va fi greu dar daca tu ai invatat il vei lua si inca cu nota mare, succes

| NimeniSiAtat a răspuns:

Daca ai invatat asa de bine pe cat spui, atunci cand o sa te vezi cu foaia de examen in fata o sa ti se para usor. Succes! si fara emotii.

| DariaHàhaa a răspuns:

Relaxează-te! Daca ai invatat yot o sa stii. Cu siguranta! happy Bafta!

| Aresasus a răspuns:

Sa dormi putin te ajuta extrem de mult si vei fi mult mai concentrat si vei invata mai bine.

| Ralucaa11 a răspuns:

E o senzatie naturala si obisnuitawinking

| qwertyu76 a răspuns:

E normal sa ai senzatia asta, doar nu mai fii stresata o sa treaca cu bine happy

| Mariii1 a răspuns:

Relaxeaza-te! Daca ai invatat, sigur reusesti. Calm!

| vasvas63 a răspuns:

1. relaxeaza-te, daca esti stresat normal ca uiti
2. fi calm, nu intra in panica ca nu mai faci nimic, uiti totul intr-o secunda daca te panichezi
3. gandeste-te ca e doar un test ca toate celelalte zeci care le-ai dat pana acum si ca trebuie sa te concentrezi sa faci cat mai bine. Daca stai sub presiune ca e bac, ca e greu, ca nu fac nimic, nu o sa mearga bine.
Orice-ar fi mergi cu fruntea sus (cum spun uniihappy )

| Teodora_Bianca_1999 a răspuns:

Calm. ^_^

| voichita14 a răspuns:

Sa te concentrezi la ceea ce ai invatat! Si sa dormi la nlapte pentru a avea mintea odihnita.Succes maine!