| alexandra1993 a întrebat:

Mâine dau examenul de bacalaureat, proba scrisă la limba română şi, cu toate că am invăţat foarte mult,am impresia că nu mai ştiu nimic, decât lucruri de bază, pe care le ştiu toţi(probabil),dar detaliile? Pentru mine detaliile au fost întotdeauna importante; fără ele mă simt mediocră(poate par îngâmfata, dar pur şi simplu urăsc ideea "mediocrităţii"; mereu am urmat un singur principiu: ori totul ori nimic! Ştiu că am acest sentiment (de uitare) din cauza stresului... vreau cu orice preţ să iau o notă mare(poate din cauza orgoliului personal).Voi cum ţineţi stresul la distanţă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CherryLove a răspuns:

Uite si eu am aceeasi problema. Simt ca daca nu stiu exact cum era acolo exact cuvant cu cuvant am uitat tot. Dar atunci cand te vei regasi in banca cu foaia in fata iti vei aminti totul.Ai mai multa incredere in tine. Cat despre stres, nu ai cum sa scapi de el pana nu iesi de la examen. Stres ul asta mai poate provenii si din faptul ca ai invatat foarte mult si te simti obosita sa mai repeti o mie de comentarii iar asta te face sa ai impresia ca ai uitat :[. Multa bafta! Daca nu pica proza eu personal m-am ars -_-

| alexandra1993 explică (pentru CherryLove):

Eu sunt (aproape) convisa ca la subiectul al 3-lea o sa avem de comentat un text dramatic studiat.Deci, vom avea posibilitatea de a alege fiecare ce si-a invatat.Eu am invatat "O scrisoare pierduta" la comedie si la teatrul modern,"Iona"; categoric voi alege comedia.

Bineinteles ca ma pot insela, pentru ca nu sunt Dumnezeu ca sa prevad viitorul.
Cu toate acestea, ma rog sa avem o opera romantica studiata si voi alege "Luceafarul" big grin (daca nu se precizeaza "in proza" ca, in cazul asta, voi fi obligata sa scriu "Alexandru Lapusneanul", aceasta fiind singura opera in proza de factura romantica pe care o stiu).In final, cel mai bine ar fi sa cada ceva care sa multumeasca pe toata lumea!

10 răspunsuri:
| IO.oanaa <3 a răspuns:

Am fost si eu supusa unor examene importante la care am fost nevoita sa invat foarte mult, si nu de putine ori am avut impresia ca nu stiu nimic. Dar asa se intampla mereu, pentru ca ai acumulat prea multa informatie, sunt subiecte prea multe si diferite, iar creierul tau e bulversat. Cand vei vedea subiectul, mintea ta se va concentra numai pe respectiva tema, si va elimina si celelate posibilitati si vei avea gandirea mai clara. E cam greu sa nu fii stresata acum, si cred ca orice ti-as zice sa faci nu stiu daca chiar te-ar ajuta laughing Oricum, eu cand sunt stresata merg sa alerg pe stadion, poate merge si la tine. Ai incredere ca o sa fie bine! Multa, multa bafta!

| wolder a răspuns:

Calmeaza-te si repeta.
Iti las aici o pagina unde poti repeta:
si va fi de folos si celor care vor mai vizualiza intrebarea

https://jurnalbizar.wordpress.com/bacromana/

| Empathizer a răspuns:

Simplu, nu il tinem deloc la distanta. Stresul, in anumite limite, are efect pozitiv (eustres). O sa vezi cum ti se limpezeste mintea de indata ce ai in fata subiectele. Multa bafta!

| Apocaliptic a răspuns:

Zici ca ai invatat mult?
Bine.
Da-ti singura un examen(care s-a dat anul trecut) si vei vedea ca iti este usor.
Eu asa am facut inainte sa dau evaluarea nationala si am luat nota mare big grin.
Succes la examenul de bacalaureat.

| alexandra1993 explică (pentru Apocaliptic):

Am facut peste 100 de variante de bac, inclusiv pe cele care s-au dat in 2007-2011 si subiectul de la bacul olimpicilor de anul asta big grin

| JustMe_8624 a răspuns:

Asa m-am simtit si eu si tot am dat-o in bara cand am vazut Eminescu la subiectul 3. Deja nu mai stiam de unde sa incep si ce sa scriu... + ca eu eminescu nici o data nu l-am citit ci m-am bazat pe restul si pe ceilalti poeti mai simpli... Anyway sper sa fie mai bine la mate si bio ca romana mi s-a dus. Succes!

| MarioCristian2003 a răspuns:

Și eu am examenul în câteva săptămâni. Prin aceleași lucruri trec și eu, repet de luni bune comentariile sau capitolele la istorie, și când omit un detaliu mă panichez, și am impresia că am uitat totul. Eu am un program bine pus la punct, dar chiar și după ce repet se întâmplă să îmi vină anumite fragmente în minte, și dacă nu știu pe moment să le completez exact ca în materie, mă panichez. De asemenea, trăiesc cu teama să nu am vreun atac de panică în timpul examenului, la simulări am reușit să mă controlez, dar la anumite teste la clasă sau in particular am avut atacuri de panică deoarece aveam impresia că e foarte mult ceea ce am de scris și nu reușesc.