| anonim_4396 a întrebat:

"Maitreyi" e pentru simulare, dar Ion? Asa ne-a zis profesoara de romana, desi nu prea cred, deoarece scrie altceva in programa.
(clasa 11, uman)

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Da, ai dreptate. M-am uitat si eu pe lista si e exclus Rebreanu, scuze. Ce am zis e valabil si pentru BAC-ul in sine, n-are rost sa inveti Eliade. Am avut si eu o profesoara paralela care ne-a tinut tot liceul ca nu se da relatia dintre personaje la real, desi e in programa. Nu te lua neaparat dupa ea, ci dupa informatiile oficiale, ca e posibil sa fie paralela.

2 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Ion da, pentru ca Liviu Rebreanu e autor canonic, dar Eliade nu e. De exemplu, ar putea sa-ti pice roman al experientei unde ai putea scrie Maitreyi, dar la fel de bine ai putea scrie si Ultima noapte, avand in vedere ca e canonic Camil Petrescu.

| itisnotimportant a răspuns (pentru anamariarot):

Ultima noapte nu e clar, dar in programa scrie ca Eliade e exclus. si Rebreanu la fel e exclus..si chiar nu mai inteleg nimic.

| anamariarot a răspuns (pentru itisnotimportant):

Da, ai dreptate. M-am uitat si eu pe lista si e exclus Rebreanu, scuze. Ce am zis e valabil si pentru BAC-ul in sine, n-are rost sa inveti Eliade. Am avut si eu o profesoara paralela care ne-a tinut tot liceul ca nu se da relatia dintre personaje la real, desi e in programa. Nu te lua neaparat dupa ea, ci dupa informatiile oficiale, ca e posibil sa fie paralela.