| saturday10 a întrebat:

Marcelica de la trei,
Nașa și colega ei,
O chema la lucru: „Hai,
Fă, că ultimul tramvai
Pleacă peste cinci minute.
Dacă-ntârziem, ne rupe
Șefu’ nost’, Domnu’ Andrei,
C-are boală pă femei –
Mai ales în șchimbu’ trei..."

Poate sa-mi corecteze cineva textul asta si sa inlocuiasca expresiile neliterare / termenii neliterari?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In poezii sunt permise devieri de la regulile gramatice, cu scopul atingerii rimei.
Ca urmare, poezia fiind un "produs" literar, sunt de parere ca toate expresiile folosite de poet sunt implicit literare,,,

| corolav a răspuns (pentru Bula):

Ei, nici chiar toate!
Mai ales trivialități.
Cam așa ceva...
Foaie verde de-nceput,
Cînd puneam borș la umplut
Mi-a venit ca să...mă scarpin după ureche!

| Bula a răspuns (pentru corolav):

Ehei!
Cate rime am gasit in folclor, dar si la marii literaturii!
Doar ca acele texte nu se invata la scoala... din pura pruditate.

In schimb, se invata inca din gradinita o serie de... povesti de goaza, agresive, cu omoruri etc.
Sa luam, ca exemplu, cea mai cunoscuta: Scufita Rosie...