| Arturel a întrebat:

Mate: Ce inseamna ab cu bara deasupra?

Răspuns Câştigător
| Buburuzăăăă a răspuns:

Ce clasa esti si cati ani ai? Bun rezolvare :
nu e greu deloc : trebuie sa ai a diferit de b adica : a= 1 b=2 adica 12
a=2 b = 3 adica 23... si tot asaa iar dupa ce scrii mai multe numere pui etc. big grin Fundaa?

7 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

A si b reprezinta 2 numere naturale. ab cu bara deasupra = a ori 10 + b.O zi buna!

| Northern a răspuns:

Rezolvare: Sunt 89 de numere naturale foarmate din 2 cifre ( cifra unitatilor si cifra zecilor).a=8 si b=9 iar tu trebuie sa scazi cele in care a=b (11, 22,33, 44,55, 66,77, 88-in total 8 numere ).89-8=81.Probabilitatea = numarul cazurilor favorabile pe numarul total de cazuri in cazul nostru 81 de numere favorabile supra 89 de numere in total.81/89=0,9.Aceasta este probabilitatea.Aceasta este rezolvarea corecta.

| Laaaaaariiiiiiiii a răspuns:

Păi înseamnă că ai o necunoscută ab şi tu trebuie să determini numerele având în vedere cerinţele date.

| Buburuzăăăă a răspuns:

Ab cu bara deasupra : este un numar pe care tu trebuie sa-l afli. Imi poti da cerinta de la mate? Ti-o rezolv big grin

| Arturel explică (pentru Buburuzăăăă):

Sa se determine probabilitatea ca, alegand un nr ab cu (bara deasupra) din multimea nr naturale de doua cifre, sa avem a diferit de b (egal taiat)

| Buburuzăăăă a răspuns (pentru Arturel):

Ce clasa esti si cati ani ai? Bun rezolvare :
nu e greu deloc : trebuie sa ai a diferit de b adica : a= 1 b=2 adica 12
a=2 b = 3 adica 23... si tot asaa iar dupa ce scrii mai multe numere pui etc. big grin Fundaa?

| crs122 a răspuns:

Ab cu bara deasupra:un numar natural format din doua cifre

| Dorivis a răspuns:

Cum afli aaaa cu bara deasupra