| Liiia7 a întrebat:

Mate-info sau stiintele naturii? daca se poate si argumente.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dacă ești în stare să faci față la mate-info, alege ăsta. E de 1000 de ori mai bun pentru viitor. La științele naturii am văzut numai tocilari pe când la mate-info lucrezi mult mai mult cu logica. Dar nu alege mate-info simplu, e mult prea ușor și nu prea faci mare lucru, dacă vrei să mergi pe mate-info totuși alege cu ceva intensiv, de exemplu intensiv informatică sau o limbă străină.

| Ineys a răspuns:

Daca incepi pe mate-info, si te tii de profilu asta, si apoi urmezi o facultate de informatica-matematica, sau pe domeniu, o sa ai posibilitatea de a te inscrie la mai multe locuri de munca, se cauta foarte multi informaticieni.
Si apropos, dupa ce termini clasa a 12-a primesti o diploma de "informatician" ( nu stiu sigur ce diploma ) cu care te poti angaja. Deci poti face si facultate si poti si lucra, ceea ce e un plus.
Tehnologia avanseaza, si lumea are nevoie de informaticieni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mate-info este profilul care te poate lansa in orice domeniu. Deci, eu zic sa alegi mate-info.

| ubox7007 a răspuns:

Depinde, daca iti place romana, pe langa matematica bagate la stiinte, dar nu te atrage deloc romana, mergi la mate-info.

| PinkPanther001 a răspuns:

Științe ale naturii. Pentru că la mate-info vei realiza cât de greu va fi pe măsură ce trece timpul, și nu vei putea face față decât dacă ești vreun geniu nedescoperit. Știu o fată care s-a dus la mate-info, a luat 10 în examen, și toate mediile la mate de 10, era cea mai bună din clasă, și în liceu a rămas corigentă. Spunea că e mereu ocupată cu temele și învățatul, și e stresată tot timpul, nu mai poate așa. La liceu ar trebui să-ți alegi un profil mai lejer, să mai ai și timp liber, asta ar fi părerea mea. La științe ale naturii nu faci prea multă matematică, cred că vreo 2 ore pe săptămână. Și nu e obligatoriu să nu poți urma altă facultate dacă mergi pe alt profil. Doar că trebuie să dai un examen. Trebuie doar să fii pregătit pentru acel examen de admitere la facultate, atâta tot. Și liceul te ajută, dar nu înseamnă că dacă merg pe filologie, spre exemplu, nu pot deveni medic. Alegerea e a ta. Vezi la ce te descurci mai bine și eventual fă-ți o listă cu avantaje și dezavantaje la fiecare profil, apoi le analizezi cu atenție, mai ceri părerea apropiaților și iei decizia. Sper că te-am lămurit cât de cât. Succes.