| Heartless562 a întrebat:

(matematica) Cum e cu radicalii de ordin mai mare decat 3? De exemplu, cum rezolv "rad. de ordinul 4 din 2 la puterea 6"? Parca se facea o scadere / impartire intre ordinul rad. si puterea de sub radical, dar nu mai stiu exact care e regula. (nr 4 & 6 le-am ales la intamplare, daca nu sunt bune pentru aceasta regula, dati-mi exemplu cu alte nr)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de putere si gradul radicalului, radical ordin patru din 2 la a 6 va fi egal cu 2radical ordin 4 din 2 la a 2-a.

| Heartless562 explică:

Am gasit (intr-un final) ce vroiam sa stiu big grin (voi scrie aici daca se mai gaseste vreunu' in situatia mea)
rad. ordin 12 din 2^6 = rad. (ordin 2) din 2, deoarece se face 12:6 (ordinul radicalului impartit la puterea de sub radical)