| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si sunt clasa a 7-a. Mie nu prea imi place matematica...si nu consider ca ai nevoie de asa multa matematica. Sunt de parere ca daca stii adunare/scadere si inmultire/impartire este de ajuns. Mi se baga pe gat atatea fractii la matematica care intr-un fel mi se par inutile. Ma pasioneaza geografia si medicina foarte mult, dar nu am posibilitatea sa le invat asa cum vreau eu. Intrebarea mea este: "Este o rusine sa nu stii matematica?". Inca o data, consider ca daca stii adunare/scadere si inmultire/impartire este de ajuns. Nu vreau comentarii rautacioase, poate pentru unii suna foarte penibil, dar eu de un an de zile ma tot gandesc la asta. De 2 luni merg la meditatii, care m-a certat foarte mult, doar pentru ca n-am stiut nu stiu ce radical sau nu stiu ce fractie. Acum "invat" matematica doar ca sa trec de examenul de capacitate si sa ma duc pe profil de stiinte ale naturii la liceu.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

"Acum "invat" matematica doar ca sa trec de examenul de capacitate si sa ma duc pe profil de stiinte ale naturii la liceu."
Asa am avut si eu niste colegi. Au invatat-o doar ca sa intre undeva unde e bine. Dar ei nu stiau de fapt matematica. Stiau materia pentru examen. Iti dadeai seama la sfarsit de liceu ca ei nu au habar de matematica si nici nu au avut.

Nu e o rusine sa nu stii matematica.
S-ar putea sa ai nevoie de o gandire matematica, logica la medicina, totusi. E bine, de fapt, sa ai o gandire logica oriunde. Matematica nu te ajuta doar sa stii anumite lucruri complexe, ci iti dezvolta foarte mult gandirea.