| HarleyQuinn a întrebat:

Media generală din liceu contează la admiterea la facultate?

Spre exemplu, la admiterea la liceu, media generală din V-VIII contează. La bac se aplică aceeaşi chestie?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu!----media generala corespunzatoare studiilor liceale nu are nicio relevanta in calculul mediei examenului de bacalaureat si nici in calculul mediei de admitere la facultate. In cazul in care admiterea la facultate este organizata sub forma unui concurs "de dosare", conteaza numai media examenului de bacalaureat iar pentru departajare, in caz de medii egale, se tine cont de nota obtinuta la una dintre disciplinele bac-ului.

| AFR81 a răspuns:

Media generala din liceu la unele facultati conteaza, la unele nu. Depinde de criteriile de admitere ale respectivei facultati. De obicei se pune accentul pe media de la BAC sau pe nota de la examen sau de la o proba care se desfasoara in cadrul facultatii cu cateva zile inainte de admiterea propriu-zisa.

| dragosbogdan001 a răspuns:

EduardCr nu prea a inteles ce vroiai sa zici, oricum nu ai formulat prea bine.
Oricum, alessia5158 are dreptate din cate am auzit si eu.

| EduardCr a răspuns:

Nu. La BAC nu contează media 9-12