| HarleyQuinn a întrebat:

Media generală din liceu contează la examenul de bacalaureat?
Spre exemplu, la examenul de admitere în liceu, media generală din V-VIII contează. La bac contează cea din liceu?

8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Pai de ce sa conteze media din liceu pentru examenul de BAC? Intri in examen cu orice medie. Media din liceu va conta, in unele cazuri (nu la toate facultatile e la fel) pentru admiterea la facultate, atat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Media generală din liceu NU contează la examenul de BAC!
Nici măcar Competenţele NU contează la BAC - doar că este OBLIGATORIE prezenţa la Competenţe.

Media de BAC se calculează ca medie aritmetică simplă între notele de la cele 3 probe SCRISE!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi materiile la care se dă ( acum ) BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

| NevastuicAaA a răspuns:

Pai media din V-VIII conteaza la admitere, nu la examen. La admitere se face media dintre cele doua, 75% examen, 25% media de absolvire V-VIII.
La bac nu conteaza media de absolvire, se iau doar notele obtinute la examene. Nici macar la admiterea la facultate nu mai conteaza, aici fiecare facultate deci admiterea, de obicei se face media dintre bac si examenele de admitere la facultate!

| HarleyQuinn explică:

Am vrut să spun pentru admitere, nu examen în sine.

| May2001 a răspuns:

Nu

| razvy68 a răspuns:

Da. Daca conteaza la Evaluarea Naionala, la BAC de ce nu ar conta?

| HarleyQuinn explică (pentru razvy68):

Habar n-am. Sunt unele persoane care spun că nu contează și altele spun că da. Ca și aici, tu ai zis că da, o persoană de mai jos a zis că nu.