| xAnonimBlack a întrebat:

Media geometrica a numerelor 6 si 24 este...
Dau FUNDA pentru cine imi explica si cum se face!

Răspuns Câştigător
| Maddaaaaaa a răspuns:

Media geometrica are urmatoarea formula :
Radical din a ori b
Iar aici vine Radical din 6 ori 24, adica radical din 144 care este egal cu 12

| xAnonimBlack explică (pentru Maddaaaaaa):

Dar dc este 12? trebuie sa descompun?

| Maddaaaaaa a răspuns (pentru xAnonimBlack):

Da, trebuie sa descompui, dar daca stii patratele perfecte ai stii ca 144 este patrat perfect si este 12 tongue

| 愛日本 a răspuns (pentru xAnonimBlack):

Trebuie sa il scoti pe 144 din radical, cel mai simplu il descompui si sper ca sti cum se face dupa aceea?

8 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Simplu. Mg = radical din a x b
6x24=144
radical din 144 = 12.

| xAnonimBlack explică (pentru 愛日本):

Trebuie sa descompun pe 144?

| Alecsyyya a răspuns:

Media geometrica este urmatoarea: radical din a ori b.
Rezolvare:
radical din 6 ori 24 = radical din 144 = 12 (prin descompunere iti va da 12)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media geometrică se calculeaza radical din a*b adică radical din 6*24=radical din 144 care face 12. Sper ca te-am ajutat!

| manumyman a răspuns:

Media geometrica a 2 nr e egala cu produsul celor doua numere sub radical