| lucib a întrebat:

Mereu vedeam la televizor filme romanesti cu razboaie, lupte duse de romani.Imi puteti spune cu cine s-au luptat, pentru ce s-au luptat, si care lupte au fost incununate de succes?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au fost prea multe ca sa le insiram aici, citeste o carte de istorie a romanilor si o sa le afli. Lectura placuta!

| Corina a răspuns:

Desi ar fi trebuit sa stii de la istorie despre aceste lupte duse de romani, ca sa nu spui ca sunt rea, am sa incerc sa-ti spun, pe scurt, cam care razboaie au facut subiectul multor filme romanesti, regizate in mare parte de Sergiu Nicolaescu. Lucrul cel mai important pe care trebuie sa-l stii este ca toate razboaiele duse de romani au avut ca scop aparare a tarii, impotriva cotropitorilor, care au fost: huni, tatari, turci, rusi, nemti. Majoritatea acestor lupte au fost incununate de glorie. Dintre conducatorii romani cei mai importanti au fost: Mihai Viteazul, Stefan cel Mare, Vlad Tepes, Mircea cel Batran, Dimitrie Cantemir, etc. Razboaiele cele mai importante au fost: Batalia de la Podu Inalt, Batalia de la Plevna, Batalia de la Calugareni, Batalia de la Rovine, Razboiul de independenta, Primul razboi mondial, Al doilea razboi mondial etc.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Tu vrei sa-ti facem istoria Romaniei aici pe site? Mai bine ai citi o carte de istorie!

| ClaudiuAndrei90 a răspuns:

Noi mai mereu ne-am luptat cu turcii in timpul domnitorilor cei cunoscuti:Stefan, Mihai etc. Ei ne-au aparat de ei mereu pentru ca acestia doreau sa ne ia teritoriile.Alt eveniment a fost razboiul de independenta in urma caruia am scapat de sub dominatia turcilor(deoarece dupa acesti domnitori am fost o vreme sub regim fanariot) si am primit si niste teritorii. Cel mai important insa a fost primul razboi mondial in care am intrat de partea buna totusi deoarece dupa la 1918 am reusit sa facem unirea cu Transilvania la final si asa s-a format Romania mare.Cam asa stiu eu.

| max_4494 a răspuns:

Cartile de istorie sunt suficiente si in plus au niste coperti care sigur te vor atrage!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un exemplu: Stefan cel Mare a dat lupta cu Petru Aron.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu!