| WayhaughtK a întrebat:

Merita sa dai la Facultate de Psihologie?
Mi-ar place sa fiu psiholog

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca ti-ar placea, du-te.

| Lostlyric a răspuns:

Totul merită și nimic nu merită, în măsura în care vei da valoare acelei acțiuni și în măsura în care ești pasionat de acel lucru.
Daca ești pasionat/ă, cu siguranță merită! Facultatea de Psihologie are o ofertă extrem de atrăgătoare în ziua de astăzi. Masterul este împărțit în multe arii de interes. În România e nevoie de un boom informațional în privința multor probleme psihologice, cererea e mare, psihologi mai puțini decât am avea nevoie.
Master-ul este extrem de atrăgător și ofertant: de la coaching, la psihoterapie, poți activa chiar în domenii adiacente care se găsesc greu pe piața noastră.
Singura clauză este că trebuie să te pasioneze domeniul. Să nu urmezi facultatea ca gâsca prin apă și să nu te doboare faptul că unii vor avea 10 pe linie. Am citit un articol zilele acestea destul de realist și ajutător:
http://www.personalitatealfa.com/......-minciuni/
Important este să te gandești la toate variantele potențiale ce s-ar putea să-ti apară în cale după ce termini facultatea: poți lucra pe cont propriu, poți să dai curs unei afaceri, poți să lucrezi în colaborare cu un cabinet etc. A fi psiholog înseamnă a fi creativ, pasionat și flexibil.
Dpmdv, orice merită atât timp cât ai țeluri mai mari decât a sta pe terasă și a bea bere din salariul pe o lună. Nu zic că nu ar fi plăcut! Ci ca este bine să te gandești și la cum îți vei construi viitorul, într-un mod sustenabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o facultate grea, daca intr-adevar esti pasionat/a si ai cunostinte minime de psihologie (pentru ca multi se duc acolo si au un soc cand vad ca nu e ca in filme), da, merita.

| mili25 a răspuns:

Psihologia e foarte frumoasa, nu iti va parea rau deloc. Dar este greu sa ajungi psiholog, trebuie sa te astepti la multi ani de studii. facultatea nu te va face psiholog. Dar incearca!
Succes!